Choď na obsah Choď na menu
 


Čitáreň u Bernoláka

29. 7. 2013

Štart pojazdnej čitárne bol zaujímavý. Najzaujímavejšie bolo to, že som vôbec nevedela čo od toho mám očakávať. Kopu kníh? Kopu ľudí alebo naopak málo ľudí? Veď človek sa všade dočíta, že na Slovensku sa číta málo.

Štatistika sklamala. Hneď v prvý deň sa prihrnul húf detí s rodičmi, počúvali rozprávky ale hlavne sa hladne vrhli na tvorivé dielne a vytvárali. Vytvárali zo začiatku záložky s našou pomocou. Postupom času sa však ich kreativita nedokázala nami omädzovať a vznikali obrazi, záložky, farebné postavičky, autíčka, lietadlá alebo iné výjavy detskej fantázie.

Milo ma prekvapil záujem detí čítať. Každý čo vedel prečítal pred všetkými. Klobúk dole pred malými odvážlivcami.

Prekvapili ma naše rómske stálice. Dve( neskôr tri) rómske dievčatká s exotickými menami ktoré nabehli do čitárne hneď ako sa otvorila, a odchádzali až večer. Nerobili zle, nekradli a ani nekričali ako by sa podľa naši predsudkou očakávalo. Oni chceli len niečo robiť, niečo normálne ako deti. Vyrobili veľké množstvo záložiek, obrázkov, počúvali a dokonca čítali. Čo bol naozaj zážitok.

Najväčší oddych nastal po devätnástej hodine. Vyparili sa zvedavé detské ušká. Andersena vystriedal Matkin. Stoly ktoré sa cez deň mazali od pasteliek boli naložené jedlom a občas nechýbal ani ten plastový pohárik s vínom. To si človek len ľahol zavrel oči a počúval ,,dospelácku" literatúru. Čítali samí profíci. Každý to divadelne prežíval, boli fantastický :D Veľmi sa mi to páčilo :) Dospelákov, ďeň čo deň na večernom čítaní pribúdalo. Nedivím sa. Čítala som aj ja :D V piatok mi došli výhovorky na otázku: ,,Prečo nečítaš niečo zo svojej tvorby" A tak som teda prečítala jeden krvavý úrivok z ešte nevydanej knihy. Čitáreň bola relax :) Aj teraz by som sa tam tak vyvalila, zavrela oči nechala sa ovievať večerným vánkom a počúvala ,,Pätnásť centimetrov".

Naštastie to nie je posledné podujatie tohto typu cez leto. Snáď sa teraz tešia všetci tý čo to prepásli. Veď kde inde máte pokope knihy a toľko dobrých ľudí ako práve v Bernolákovej čitárni. Som veľmi rada, že som mohla priložiť ruku k dielu :D